طغیان آفت زنجره خرما به کشاورزان خسارت زده است، گرد و غبار زندگی مردم شرق کرمان را مختل نموده، اشتغال کارخانجات خودروسازی باید در اولویت باشد

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، امام آدینه بم در جلسه شورای اداری شرق استان گفت : خرما تنها محصول درآمد زا کشاورزان این منطقه است و افت زنجره خرما طغیان نموده است.

طغیان آفت زنجره خرما به کشاورزان خسارت زده است، گرد و غبار زندگی مردم شرق کرمان را مختل نموده، اشتغال کارخانجات خودروسازی باید در اولویت باشد

به گزارش خبرنگار از،برگزاری شورای اداری چهار شهرستان بم ،ترماشیر، فهرج و ریگان با حضور کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، امامان آدینه. فرمانداران چهار شهرستان شرقی ،کننده مردم شرق استان در مجلس شورای اسلامی در تالار پرستو ارگ جدید بم در حال برگزاری است.

دانشی امام آدینه بم در جلسه شورای اداری شرق استان گفت : خرما تنها محصول درآمد زا کشاورزان این منطقه است و افت زنجره خرما طغیان نموده است.

او از معاون رییس جمهور درخواست کرد به صورت ویژه افت زنجره خرما را رسیدگی کنند.

دانشی امام آدینه بم گفت : بعد از گذشت چندین سال از زلزله بم هنوز کوچه های بم خاکی است و خارج از توان شهرداری بم است دولت باید عنایت ویژه ای به عمران شهری بم داشته باشد.

حجت السلام ابراهیمی امام آدینه فهرج در جلسه شورای اداری شرق استان خطاب به رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: گرد و غبار در منطقه فهرج با بالای 27 درجه استانداد رسیده ، این گرد و غبار مردم منطقه را به مخاطره انداخته و خواهشمندیم نسبت به گرد و غبار در متطقه فهرج چاره اندیشی کنید.

او اضافه نمود: 70 درصد جاده ها و کوچه های شهرستان خاکی است و از گاز رسانی به منطقه فهرج قدر دانی کرد.

او گفت: بیمارستان فهرج چندین سال است که به بهره برداری نرسیده و خواهان تسریع در رسیدگی و افتتاح این بیمارستان هستیم.

امام آدینه فهرج بیان داشت: 10 هزار خانوار از منطقه خوردروسازی امرار معاش می کردند و با توجه به شرایط موجود کارگران این کارخانه خواهان راه اندازی مجدد کارخانه خودروسازی هستند که درحال حاضر بیکار شده اند و باید دولت در این زمینه همت کند.

مشکی فرماندار نرماشیر در ادامه جلسه گفت: در شرق استان کرمان شهرستان های جدید تاسیس شده اند و ما مسائل زیادی به خصوص در روستا های شهرستان نرماشیر داریم.

او اضافه نمود: اجرای قیر رایگان در این مناطق و رسیدگی به 35 واحد آموزشی تخریب شده از خواسته های ما است.

مشکی با بیان اینکه وزارتخانه ها باید توجه بیشتری به شهرستانهای شرق استان داشته باشند، گفت: ما خواهان انتقال آب آشامیدنی سالم از سد نساء و ایجاد اداره محیط زیست در این شهرستان هستیم.

قره داش مدیر کارخانه کرمان موتور و کننده کارخانجات خودروسازی ارگ جدید گفت: 10 هزار نفر در کارخانجات خودروسازی در حال کار هستند.

او اضافه نمود: از سال کذشته تخصیص ارز 4200 تومانی و واردات قطعات خودرو بر اساس این ارز بود و ما بیش از 1000 میلارد تومان خسارت نقدینگی پیدا کردیم و اکنون خواهان پیش فروش خودرو هستیم تا بتوانیم مواد اولیه را تهیه کنیم.

قره داش در ادامه بیان داشت: قرار بود تسهیلات 500 میلیادی به ابن مجموعه داده گردد، ولی تاکنون تحقق پیدا ننموده است و اگر یاری گردد باعث رونق دوباره و شکوفایی کارخانجات خودروسازی خواهیم بود.

بهزادپور کننده کشاورزان شرق استان گفت: خواهان ایجاد کانال های آب برای کشاورزان، ایجاد مجتمع آبزی پروری از آب صد نساء، صنایع جنبی و بسته بندی برای بهترین خرمای دنیا رطب مضافتی بم، بخشش وام های کشاورزان قبل از زلزله شد و توجه بیشتر به نخلستان های شرق و خرمای رطب مضافتی شرق استان کرمان هستیم.

در ادامه جلسه عباس زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت:زلزله بم باعث شد دوبیمارستان و یک زایشگاه از دست برود و خواهان تامین اعتبار بیمارستان 220 تختوابی شهرستان هستیم که تاکنون 27 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اشت.

او همچنین خواهان پیگیری اورژانس هوایی با توجه به وسعت منطقه شد.

کننده شرق استان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: کاستی ها و کمبود ها به قدری در شرق استان زیاد است که خدمات دولت معلوم نمی گردد و دولت باید کار ویژه ای برای این منطقه انجام دهد تا عقب ماندگی های این متطقه در دوران های گذشته جبران گردد.

او از رییس جمهور خواست اعتبار ویژه و اختصاصی برای شرق استان کرمان ببیند و هیچ استفاده ای از ظرفیت های گردشگری به ویژه ارگ قدیم بم نمی گردد.

نیکزادی با بیان اینکه حقوق کارگران ارگ پرداخت نمی گردد، اضافه نمود: سالانه 80 ملیون متر مکعب آب سد نسا تبخیر می گردد، ولی برای آب آشامیدنی استفاده نمی گردد که باید حق آب سد نساء معلوم گردد تا ما بتوانیم برای آن برنامه ریزی کنیم.

او بیان داشت: شن های روان زیر ساخت های ما را از بین برده است و منطقه را نابود نموده است خانه ها و درخت ها زیر شن های روان دفن شده اند باید فکر مردم این منطقه بود.

نیکزادی گفت: اشتغال کارخانجات خودروسازی باید در اولویت باشد و تعداد زیادی کارگران اخراج شده اند و این تعطیلی باعث نا امنی منطقه می گردد.

کننده مردم شرق استان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: 80 هزار تن محصول خرما از 200 هزار نخل از دست رفت و هنوز هیچ تسهیلات و یاریی به کشاورزان منطقه نشده است.

او با بیان اینکه بیمارستان 220 تختخوابی بم باید هر چه سریع تر ساخته گردد، خواهان تشکیل کار گروه هیئت دولت در شرق استان کرمان هستیم تا مسائل منطقه حل گردد.

نیکزادی گفت: انتقال آب سد نساء به بم و بروات 7 سال طول کشیده است و هنوز از سد نساء به بم و بروات نرسیده است فقط 50 درصد پیشرفت داشته است و از دولت خواهانیم هر چه سریعتر انتقال آب سد نساء را به شهر بم و بروات انجام دهند.

او بیان داشت: آوار های بیش از 30 درصد شهر بم بعد از گذشت 16 سال در زلزله هنوز باقی مانده است و باید دولت به شهر بم یاری کند.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "طغیان آفت زنجره خرما به کشاورزان خسارت زده است، گرد و غبار زندگی مردم شرق کرمان را مختل نموده، اشتغال کارخانجات خودروسازی باید در اولویت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طغیان آفت زنجره خرما به کشاورزان خسارت زده است، گرد و غبار زندگی مردم شرق کرمان را مختل نموده، اشتغال کارخانجات خودروسازی باید در اولویت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید