شتاب رشد مقالات ایرانی در نشریات برتر علمی دنیا

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن به نقل از معاونت علمی و فناوری،تا سرانجام سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در نشریات مورد حمایت فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است.

شتاب رشد مقالات ایرانی در نشریات برتر علمی دنیا

رشد این مقالات از سال 2016 شتاب بیشتری داشته است.

فدراسیون سرآمدان برای حمایت از پژوهشگران برتر و سرآمدان علمی ایجاد شد. این فدراسیون برای ایجاد انگیزه و تشویق محققان به انتشار دستاوردهای علمی باکیفیت، در سال 1394 فهرستی از نشریات معتبر را معرفی کرد و به محققانی که در این نشریات مقاله منتشر نمایند مبلغی به عنوان تشویقی پرداخت می نماید. تعداد نشریات در ابتدا 62 نشریه بوده که پس از آنالیز های مجدد به 114 نشریه ارتقاء پیدا کردند.

تا انتها سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در این نشریات منتشر شده است. هر چند در سال های خیلی دور مانند 1985 و 1986 در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط محققان دانشگاه های شریف و تهران منتشر شده است ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال 1997 شروع شد.

در این سال 10 مقاله در نشریات برتر از طرف ایران منتشر شده است. بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیک مانند PRD و PRB منتشر شده است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem می باشد.

انتشارات نیچر

هر چند در نشریات زیرمجموعه انتشارات نیچر تا به امروز بیش از 90 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است، ولی در نشریه نیچر، بعنوان معتبرترین نشریه این انتشارات، تعداد 14 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است.

انتشارات ساینس

3 نشریه از زیرمجموعه انتشارات ساینس در فهرست نشریات برتر قرار دارند که تا به امروز 27 مقاله توسط محققان ایرانی در این نشریات منتشر شده است.

از دیگر نشریات می توان به PRL، JACS و PNAS اشاره نمود که توسط انتشارات انجمن فیزیک و شیمی و آموزشگاه علوم آمریکا منتشر می شوند.

این داده ها از بانک داده های Web of Science استخراج شده است و داده ها صرفاً برای مقالاتی است که به صورت Article و Review می باشند و سایر اسناد موجود در این بانک مانند Note، Editorial Material و ... را شامل نمی گردد.

پژوهانه نقدی و گرنت

فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسته حمایتی متنوعی را برای حمایت از سرآمدان علمی تدارک دیده است. اعطای پژوهانه نقدی از 200 تا 500 میلیون ریال،گرنت استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی و جذب پژوهشگر پسادکتری، بخشی از این حمایت ها را تشکیل می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شتاب رشد مقالات ایرانی در نشریات برتر علمی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شتاب رشد مقالات ایرانی در نشریات برتر علمی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید