دیدار اعضای انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی با مهدی رمضانی

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نشست هم اندیشی سرپرست نهاد با استادان علم اطلاعات و دانش شناسی با حضور سعید رضایی شریف آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و رییس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، داوود حاصلی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی، محمد حسن زاده عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، مهرناز خراسانچی پژوهشگر حوزه کتابخانه های عمومی، منصور کوهی رستمی رییس انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران، لیلی سیفی عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند، مهدی شقاقی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، فاطمه شیخ شعاعی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، اعظم صنعت جو عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی، محمد حسن عظیمی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران، عبدالحسین فرج پهلو عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران، گلنسا گلینی مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، فاطمه محمدبیگی عضو هیئت مدیره انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی، رحمان معرفت عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان، روح الله منوچهری عضو هیئت مدیره انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی، محسن نوکاریزی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی و حضور مجازی احمد شعبانی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان، حسن اشرفیِ ریزی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رحمت الله فتاحی و مهری پریرخ استادان بازنشسته دانشگاه فردوسی مشهد در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر صبح روز 25 دی ماه 1400 برگزار شد.

دیدار اعضای انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی با مهدی رمضانی

در این نشست همچنین جمعی از مدیران نهاد کتابخانه های عمومی کشور شامل مهدی رمضانی سرپرست نهاد، سیدباقر میرعبداللهی سرپرست معاونت برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، محمد احمدوند سرپرست معاونت اقتصادی و اداری، مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، هادی آشتیانی مدیر کل امور فرهنگی و ترویج کتابخوانی، سیامک محبوب مدیرکل دفتر برنامه ریزی، سجاد محمدیان مدیرکل دفتر پژوهش و آموزش و علیرضا زندوکیلی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران حضور داشتند.

سیدباقر میرعبداللهی، سرپرست معاونت پژوهش، برنامه ریزی و فناوری اطلاعات در این نشست ضمن خیر مقدم به حاضران گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور نشست های دوره ای مختلفی با ناشران، نویسندگان و استادان علم اطلاعات و دانش شناسی برگزار کرده است و در مناسبت هایی چون جشنواره کتاب خوانی رضوی، هفته کتاب و جشنواره هدهد سفید و نیز در سفرهای متعدد استانی، با کتابداران و فعالان حوزه کتاب در ارتباط است. همچنین همکاران اداره کل برنامه ریزی و پژوهش ـ بر حسب وظیفه ذاتی شان ـ با استادان و انجمن های مختلف کتابداری ارتباط گسترده داشته و همواره از نظرات و همراهی آنان برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: برگزاری چنین جلسه ای فتح باب ارتباط میان نهاد و استادان کتابداری نیست؛ چرا که این باب پیش تر و در دوره جناب آقای مختارپور باز شده و ما بنا داریم در ادامه این رویکرد همدلانه، سخن استادان و پیشکسوتان علم اطلاعات و دانش شناسی را بشنویم. این نشست ها به ایجاد رابطه عمیق تر میان نهاد دانشگاه و حوزه عمومی کمک می کند.

منصور کوهی رستمی، رییس انجمن ارتقای کتابخانه های عمومی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران، ضمن خیر مقدم به استادان حاضر گفت: این جلسه به منظور بحث و گفتگو در باب کتابخانه های عمومی و بررسی مسائل و چالش های پیش روی کتابخانه های عمومی کشور برگزار شده است. به عنوان کسی که بیش از 10 سال به عنوان کتابدار، مسئول کتابخانه، معاون مدیرکل و مدیرکل استان خوزستان در کتابخانه های عمومی فعالیت داشته ام، معتقدم که اگر اجماع و گفتمان مشترک بین استادان و صاحب نظران از یک سو و مدیران اجرایی کتابخانه های عمومی از سوی دیگر رخ دهد، شاهد ثمرات و رویه های ارزشمندی در حوزه کتابخانه های عمومی خواهیم بود.

در ادامه این نشست مرتضی کوکبی، از استادان پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه گفت: بسیار خوشحالم که امروز یک جوان پرانرژی و علاقه مند، مسئولیت نهاد کتابخانه های عمومی کشور را برعهده گرفته است و امیدوارم ایشان کتابخانه های عمومی را هرچه بیشتر به سمت کاربرمحوری حرکت دهد.

وی اضافه کرد: ما در حال حاضر، به دلایلی، کتابخانه هایی بدون کاربر داریم؛ در حالی که کتابخانه های ما باید کاربرمحور باشند. بر این اساس، توصیه من این است که مدیران نهاد یکی از مهم ترین برنامه های خود را اهمیت دادن به کاربران قرار دهند و به گونه ای مدیریت کنند که کاربران احساس کنند کتابخانه های عمومی واقعاً برای آنها تأسیس شده است. اگر چنین شود، شرایط کتابخانه های ما به سوی بهترشدن خواهد رفت.

مهدی رمضانی، سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در این برنامه، با ابراز خرسندی از برگزاری این مراسم و حضور در میان استادان و پیشکسوتان علم اطلاعات و دانش شناسی، گفت: بنای ما از برگزاری این جلسه، شنیدن و یادگرفتن است و فارغ از اینکه تا چه زمانی توفیق خدمت در این عرصه را داشته باشم، همچون سال هایی که در معاونت توسعه توفیق دیدار با برخی استادان را داشتم، این جلسه را نیز فرصتی برای شنیدن می دانم.

وی تاکید کرد: با گوش جان آماده شنیدن نقدهای شما هستم و امیدوارم همان گونه که برگزاری این جلسات در سال های گذشته با ثمرات و توفیقاتی همراه بوده، از این هم اندیشی ارزشمند بهره لازم را ببریم و در جلسات آینده نتایج بررسی، پیگیری و اجرای نکات مطرح شده در این جلسه را ارائه کنیم.

مهدی رمضانی اضافه کرد: باعث خوشحالی است که میان نظرات مطرح شده و دیدگاه مورد نظر ما اختلاف نظری وجود ندارد و برخی از مسائل و دغدغه های مطرح شده از مسائلی بوده که پس از برگزاری جلسات قبلی با استادان در دستور کار نهاد قرار گرفته و اجرای آنها با توفیقاتی هم همراه شده که مطرح شدن دوباره آنها نشان از آن دارد که ما نتوانسته ایم نسبت به فعالیت های اجرا شده در نهاد بدرستی اطلاع رسانی کنیم.

وی با اشاره به ضرورت و اهمیت برگزاری جلسات هم اندیشی با استادان حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی گفت: از انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران می خواهم که پیوستگی برگزاری این جلسات را پیگیری کنند. نهاد هر کاری که لازم باشد برای ایجاد این پیوستگی و قرارگرفتن این جلسات در ساختار فعالیت های نهاد انجام خواهد داد.

سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه سخنان خود به بیان توضیحاتی درباره الزامات و فرایند قانونی و همچنین محدودیت های موجود برای انتخاب کتابداران روستایی در برخی منطقه ها، انتصابات مدیران کل استانی، شرایط بودجه، اصلاح قانون تأسیس و شرایط معیشتی کتابداران و کارکنان نهاد پرداخت.

رمضانی با اشاره به تلاش های اجرا شده برای بهبود شرایط معیشتی کتابداران، تأکید کرد: هیچ یک از مدیران و مسئولان دستگاه های مختلف کشور علاقه مند نیستند که مجموعه کارکنان شان در تنگنا باشند و معیشت آنها به سختی بگذرد. در دوران فعالیت جناب آقای مختارپور شاهد بودم که معیشت کتابداران و کارکنان، دغدغه همه بخش های نهاد بوده و تلاش بسکمک برای بهبود این شرایط صورت گرفت، اما در سال 98 و 99 که با تورمی شدید روبرو بودیم، این تلاش نسبت به رشد تورم عقب ماند.

وی اضافه کرد: شکی نیست که، با توجه به تنگناها و فشارهای اقتصادی، اندازه حقوق کتابداران و کارکنان نهاد مثل سایر اقشار جامعه کفاف گذران امور را نمی کند. ما از این مسائل آگاه هستیم. در حدود 3 سال حضورم در نهاد دهها سفر استانی رفته ام و از کتابخانه های روستایی تا کتابخانه ها مرکزی را بازدید کرده و پای صحبت کتابداران و کارکنان این کتابخانه ها نشسته ام. می توانم موضوعاتی را از این دیدارها بازگو کنم که انسان توان روحی لازم برای درک مسائل برخی از این عزیزان را ندارد.

سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با کنندگان مجلس و اعضای کمیسیون فرهنگی برای حل مشکل بودجه نهاد و معیشت کتابداران، گفت: ما برای بهبود این شرایط از مدت ها پیش تلاش خود را آغاز کرده ایم، امروز نیز درحال تلاش هستیم و این تلاش را ادامه خواهیم داد و خود کتابداران باید در این زمینه پشتیبان ما باشند. بر این اساس، تفکیک میان خواسته های کتابداران و تلاش های ما غلط است. اگر فقط بنا به اعتراض باشد، بنده، خود، اولین معترض خواهم بود.

وی در ادامه با اشاره به انتشار مجموعه کتاب های هدهد سفید گفت: همکاری با جناب آقای عموزاده خلیلی در انتشار کتاب هدهد سفید نیز یکی از اقداماتی است که نشان از توجه ما به همه اقشار جامعه بوده است. همکاری مشترک ما نشان داد که می توانیم در کنار هم در حوزه تولید محتوا برای نوجوان موثر عمل کنیم و در این مدت 3 سال همکاری مشترک، با تولید محتوای مناسب نشان دادیم که اساسا در کشور نباید و نمی توان با نگاه قشرگرایی به فعالیت فرهنگی پرداخت. ممکن است گاهی با الزامات و اقتضائاتی روبرو شویم که برای مدیریت کردن آنها تلاش می کنیم، اما اصلاً نگاه گروه محور در اداره کتابخانه های عمومی وجود نداشته است.

وی در انتها سخنانش از استادان، پژوهشگران و فعالان حوزه کتابخانه های عمومی دعوت کرد تا از فرصت ایجادشده برای هم اندیشی و ایجاد تعامل میان بدنه نهاد و حوزه دانشگاهی، به نفع توسعه کتابخانه ها و توسعه و بهبود خدمات کتابخانه ای در کشور، استفاده کنند تا در نهایت این حرکت منجر به ایجاد تحول در حوزه کتابخانه های عمومی در کشور شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "دیدار اعضای انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی با مهدی رمضانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار اعضای انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی با مهدی رمضانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید