هشدار وقوع سیل در 27 استان

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال وقوع سیل در 27 استان هشدار داد.

هشدار وقوع سیل در 27 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ از تقویت سامانه بارشی، بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف اطلاع داد.

این شرایط جوی در روز دوشنبه (17 بهمن) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، شمال فارس، ایلام، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، جنوب اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و روز سه شنبه (18 بهمن) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، کرمانشاه، نیمه شمالی فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شمال شرق خوزستان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال انسداد راه های روستایی و اختلال در جاده های منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان های واقع در رشته کوه البرز و زاگرس، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفر های بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، وقوع صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی بویژه برق و گاز وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب های احتمالی آمادگی دستگاه های اجرایی برای برف روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفر های خارج از شهر، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبرو ها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی از جمله نمک پاشی به وسیله شهرداری ها، راهداری ها و ارگان های امدادی و مدیریت مناسب به وسیله سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین آلات روی زمین های کشاورزی، اجتناب از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، عایق بندی و انتقال کندو های زنبور عسل به منطقه ها غیر آبگیر را توصیه می نماید.

بعلاوه این سازمان با صدور هشدار زردرنگ نسبت به نفوذ سامانه بارشی، بارش باران، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در نواحی مرتفع و سردسیر بارش برف و احتمال کولاک برف، رخداد مه، کاهش دید هشدار داد.

این مخاطرات در روز یکشنبه (16 بهمن) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان، روز دوشنبه (17 بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، شمال بوشهر، لرستان، اردبیل و کرمانشاه، روز سه شنبه (18 بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، تهران، البرز، مرکزی، قزوین، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، بوشهر، نیمه شمالی کرمان، فارس، لرستان و کردستان، روز چهارشنبه (19 بهمن) اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، گیلان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان، قم، مرکزی، تهران، البرز، قزوین، زنجان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان و همدان و روز پنج شنبه (20 بهمن) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، مازندران، گیلان، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، سمنان، اصفهان، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، شمال و شرق خوزستان، کرمانشاه دور از انتظار نخواهد بود.

براثر چنین شرایط جوی لغزندگی جاده ها، کولاک برف در مسیر های کوهستانی، احتمال انسداد محور های روستایی بر اثر شدت بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال سیلابی شدن مسیل ها، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و آبگرفتگی معابر به طور محدود، اختلال در سفر های بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل و خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز وجود دارد.

این سازمان پرهیز از سفر های غیر ضروری، احتیاط و ترجیحا اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی بویژه گاز و برق، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی آبرو ها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها وانجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی، خودداری از هرگونه عملیات کشاورزی و تردد ماشین آلات بر روی زمین های کشاورزی، اجتناب از چرای دام در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و عایق بندی و انتقال کندو های زنبور عسل به منطقه ها امن را توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد گردوخاک نیز اطلاع داد.

این شرایط جوی در روز سه شنبه (18 بهمن) در ایلام، کرمانشاه، اصفهان، یزد، شمال شرق فارس و کرمان، روز چهارشنبه (19 بهمن) نیمه شرقی اصفهان، کرمان، یزد، شمال شرق فارس، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و روز پنج شنبه (20 بهمن) در سیستان و بلوچستان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال سقوط تابلو های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، استحکام سازه های موقت از جمله تابلو های تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی را توصیه می نماید.

در ادامه این هشدار نسبت به نفوذ توده هوای سرد و کاهش محسوس دما هشدار داد.

این شرایط در اواخر وقت سه شنبه (18 بهمن) در شمال غرب، چهارشنبه (19 بهمن) در منطقه ها شمال غرب و غرب و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی و پنج شنبه (20 بهمن) منطقه ها شمال غرب و غرب و شمال شرق و شرق و مرکز و دامنه و ارتفاعات البرز، گیلان، مازندران، گلستان دور از انتطار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات احتمال افزایش مصرف و اختلال در انتقال منابع انرژی بویژه برق و گاز، یخبندان و لغزندگی جاده ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی مدیریت و صرف جویی در مصرف منابع انرژی، احتیاط در سفرها، محافظت و پوشش لوله های آب، استفاده از ضدیخ در رادیاتور خودرو ها و ماشین آلات کشاورزی و احتیاط در انتقال نهال را توصیه می نماید.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی در پی داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو

به "هشدار وقوع سیل در 27 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وقوع سیل در 27 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید