علت اصلی ابتلا به دیابت نوع 2

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، دیجیاتو نوشت: دانشمندان در مطالعه ای متوجه شده اند که دیابت نوع 2 نه به خاطر خود گلوکز بلکه بر اثر مواد حاصل از متابولیسم آن بروز پیدا می نماید.

علت اصلی ابتلا به دیابت نوع 2

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد دریافته اند که افزایش سطح گلوکز خون می تواند به دیابت نوع 2 منجر شود. این بیماری ظاهراً زمانی به وجود می آید که مواد حاصل از فرایند متابولیسم گلوکز به سلول های فراورینماینده انسولین آسیب می زنند و کارکرد این سلول ها را مختل می نمایند.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | موشک مخوف آمریکایی سالم به دست روس ها افتاد

  • عکس | خون این مرد از طلا هم ارزشمندتر است!

محققان مدت هاست که می گویند عمده علت بروز دیابت نوع دو به رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک برمی شود. رژیم غذایی نامناسب با مصرف قند زیاد می تواند به فراوری انسولین در بدن آسیب وارد نموده و مانع از کاهش سطح گلوکز خون شود. حالا محققان در طی آزمایش های مختلف روی حیوانات و سلول های آزمایشگاهی دریافته اند که خود گلوکز عامل بروز مشکل در سلول های بتای فراورینماینده انسولین نیست.

ظاهراً مشکل اصلی به موادی برمی شود که در فرایند متابولیسم گلوکز به وجود می آیند. محققان هنوز دقیقاً نمی دانند که کدام متابولیت ها (مواد شرکت نماینده در فرایند متابولیسم) این فرایند را ایجاد می نمایند، اما به وضوح نشان داده اند که ممانعت از متابولیسم گلوکز می تواند به حفظ فراوری انسولین یاری کند.

نکته جالب توجه این جاست که محقق دیگری به نام فرانسس اشکرافت می گوید یافته های این تحقیق مخالف نتایجی است که او از آزمایش هایش روی دیابت نوع 2 به دست آورده بود. اشکرافت مدعی است: چون متابولیسم گلوکز معمولاً محرک ترشح انسولین است، پیش تر فرض بر این بود که افزایش این متابولیسم منجر به افزایش ترشح انسولین در دیابت نوع 2 می شود.

تحقیقات بیشتری باید درباره منشأ دیابت نوع 2 انجام شود

تحقیق حاضر می گوید با سرکوب آنزیم گلوکوکیناز می توان جلوی متابولیسم گلوکز را گرفت و آزمایش های حیوانی نشان داده که در پی این اتفاق سطح فراوری انسولین افزایش می یابد. با این حال، با توجه به اینکه یافته های این مطالعه هنوز بسیار مقدماتی است، باید پژوهش های بیشتری صورت بگیرد تا تأیید شود که چنین راهکاری می تواند برای درمان بیماران مناسب باشد یا خیر.

نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است. تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود نیم میلیارد نفر در دنیا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "علت اصلی ابتلا به دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اصلی ابتلا به دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید