آجر ماشینی چیست

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، آجر انواع مختلفی دارد و هر کدام هم برای مصارفی خاصی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. آجر فشاری، آجر ماشینی، آجر سفالی، آجر لعاب دار، آجرنسوز، آجر ماسه آهکی و آجر جوش انواع آجر پرکاربرد هستند که هر کدام نیز دارای انواعی هستند و برای ساخت و ساز های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. آجرهای ماشینی بدون شک یکی از پرکاربردترین انواع آجر در صنعت ساختمانی است که این استفاده گسترده دلایل کوچک و عظیم زیادی دارد. در این مطلب با معرفی کلی بر آجر ماشینی، طرز تهیه و انواع آن با ما همراه باشید.

آجر ماشینی چیست

آجر ماشینی چیست؟

آجر ماشینی به آجر هایی گفته می گردد که بر روی عظیم ترین سطح آن ها هشت یا ده سوراخ وجود دارد و اضلاع آن 5/5 در 11 در 22 سانتی متر است. طبق استاندارد های اداره استاندارد، این آجر باید دارای سوراخ هایی با قطر 1.5 تا 2 سانتی متر باشد. سوراخ ها نباید بیشتر از 25 درصد سطح را شامل شوند و همچنین فاصله سوراخ ها از یکدیگر و از لبه آجر نباید کمتر از 30 درصد طول آجر باشد.

چرا آجر ماشینی سوراخ دار ساخته می گردد؟

سوراخ های موجود در این آجر ها به نحوه فراوری و ساخت آن ها مربوط می گردد. به دلیل نفوذ عمودی ملات به درون سیمان ایجاد شده اند تا استحکام بیشتری برای سازه ای که با آجر ماشینی ساخته می گردد، به وجود بیاید. همچنین برای دیوار چینی، دیوارهای حمال از میلگرد درون سوراخ ها استفاده می گردد تا استحکام دیوار بیشتر گردد و به اصطلاح دیوار مصلح گردد.

مزایا و معایب آجر ماشینی نسبت به آجر فشاری چیست؟

آجرهای ماشینی گوشه های گونیا تری نسبت به آجر فشاری دارد و به دلیل تردتر بودن تیشه داری ندارند و مانند آجر فشاری نمی توان از آن ها استفاده کرد. همچنین آجر های ماشینی قابلیت جذب ملات کمتری نسبت به آجر های فشاری دارند. به طور کلی در ساخت طاق ضربی از این نوع آجر استفاده نمی گردد ولی در ساخت دیگر قطعات کاربرد دارد.

آجر ماشینی چگونه فراوری می گردد؟

آجر ماشینی در نقاط مختلف جهان به روش های مختلفی تهیه می گردد. در ایران به روش سنتی یا گل نرم، در جنوب آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی به روش گل سفت و در کشور های صنعتی و پیشرفته به روش رس خشک تهیه می گردد. در ادامه به طور جداگانه به هرکدام خواهیم پرداخت.

روش گل نرم

این روش همان طور که در بالا گفته شد در ایران رواج دارد و یک روش سنتی فراوری آجر است. در این روش در گودالی به عمق 2 و قطر 2.5 تا 3.5 متر خاک رس به مدت 24 ساعت خیسانده می گردد، سپس گل به دستگاه قالب زنی وارد می گردد، پس از قالب زدن خشت ها را خشک می نمایند و در نهایت در کوره می پزند.

روش گل سفت

همان طور که در بالا گفته شد فراوری آجر ماشینی به روش گل سفت در جنوب آمریکای شمال و آمریکای مرکزی انجام می گیرد. این روش همانند روش قبل است ولی تفاوت آن این است که آب کمتری به رس اضافه می گردد و گل سفتی تشکیل می گردد.

فراوری آجر به روش های گل نرم و گل سفت هر دو به سبک سنتی است. معمولاً در کوره های آجرپزی از این روش ها استفاده می گردد. سه گودال در کوره ها وجود دارد که یکی از گل آماده قالب زنی پر است و دیگری در مرحله خیساندن است و در گودال سوم خاک رس و آب با هم مخلوط می شوند. به این روش گل نرم یا سفت آماده قالب زنی همواره در دسترس است.

روش رس خشک

این روش یک روش صنعتی و مدرن است. در این روش خاک رس حدود 10 درصد رطوبت دارد و آب آن در حدی نیست که رس را به گل تبدیل کند. در طی فراوری آجر ماشینی به این روش خاک را درون قالب های از پیش بخار داده شده می ریزند سپس درون کوره می گذارند تا پخته گردد.

دلیل بخار دادن به قالب ها این است که رطوبت نسبی 7 تا 10 درصدی ایجاد گردد تا در هنگام پخت ذرات رس بهتر به هم بچسبند و آجر بهتر و مستحکم تری شکل بگیرد.

آجر ماشینی چه ویژگی هایی دارد؟

آجر ماشینی بر اسا مواد به کار رفته در ساخت آن و همچنین روش ساختی که به کار برده می گردد از یک سری ویژگی خاص خود بهره می برد که مهمترین آن ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • آجر ماشینی به دلیل داشتن سوراخ در ساختار بدنه آن و ورود ملات به سوراخ، دیوار یا سازه مستحکم تری می سازند.
  • آجر ماشینی به دلیل وجود سوراخ در آن علاوه بر استحکام بیشتر وزن کمتری هم نسبت به آجر فشاری دارد.
  • آجر ماشینی به دلیل وجود سوراخ در آن قابلیت مصلح شدن دارد و می توان از آن در ساخت دیوار های حمال استفاده کرد.
  • آجر ماشینی ضد اسید است و در مقابل زلزله مقاومت بیشتری نسبت به آجر فشاری دارد، علاوه بر این تخلخل یا پوروسیتی کمی دارد و آب کمی جذب می نماید.

آجر ماشینی چه کاربرد هایی دارد؟

  • مانند هر آجر دیگری از این نوع آجر هم می توان در ساخت دیوار های مختلف استفاده کرد. دیوار هایی که با استفاده از این آجر ساخته می شوند، از نظر استحکام نسبت به آجر های فشاری بهتر هستند و در عین حال سبک تر هم هستند.
  • از این آجر در ساخت همه انواع سازه استفاده می گردد و تنها سازه ای که در آن از این نوع آجر استفاده نمی گردد طاق ضربی است.
  • یکی از کاربرد های وسیع آجر ماشینی، استفاده آن در نمای ساختمان است. انواع قرمز و زرد آن در بازار موجود است و در ساخت نما کاربرد زیادی دارد.

سخن آخر

آجر ماشینی یکی از آجرهای پرکاربرد در صنعت ساختمان در ایران است. این آجر به سه روش گل نرم، گل سفت و رس خشک فراوری می گردد. آجر ماشینی به آجر سوراخ دار هشت تایی یا ده تایی هم شناخته می گردد. نحوه قرارگیری سوراخ ها در آجر باید طبق استاندارد های ابلاغ شده از سوی سازمان استاندارد باشد. این آجر کاربرد های زیادی دارد و در ساخت سازه های مختلف و نمای ساختمان هم دیده می گردد. این آجر علاوه بر وزن کم، استحکام خوبی هم دارد و در ساخت دیوار های حمال و مصلح به کار برده می گردد.

منبع: ویکی ساختمان

به "آجر ماشینی چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجر ماشینی چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید