گردش در شهر نمکی پاکستان

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، معادن این روز ها بعد از آن که به بهربرداری کامل می رسندبلااستفاده نمی شوند، بلکه تبدیل به جاذبه گردشگری می شوند. معدن نمک کیهوره در پاکستان دومین ذخیره بزرگ نمک در دنیا است. این روز ها این معدن به یک شهر نمکی تبدیل شده است که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

گردش در شهر نمکی پاکستان

معدن نمک کهیوره در شهرستان جهلم از توابع ایالت پنجاب واقع شده است، این معدن که در فاصله 160 کیلومتری اسلام آباد پایتخت پاکستان و 250 کیلومتری شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب واقع شده است از موقعیت مناسبی برای تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری بر خوردار است.

معدن نمک کیهوره قدیمی ترین معدن نمک در جنوب آسیا می باشد که دومین ذخیره بزرگ نمک خوراکی در جهان را تشکیل می دهد. کشف این معدن نمک حکایت جالبی دارد. گفته می گردد زمانی که اسکندر مقدونی در سال 322 هجری قمری به هند حمله کرد اسب های لشکرش نزدیک کیهوره توقف نموده و به لیسیدن سنگ های اطراف این محل پرداختند که همین اتفاق منجر به کشف این معدن شد.

از معدن نمک کهیوره مدت ها به عنوان ملک شخصی ماهاراجه های منطقه بهره برداری می شد اما بعد از استقلال پاکستان از هند این معدن به تملک دولت پاکستان در آمد.

وسعت معدن نمک کیهوره 110 کیلومتر مربع است و 19 ورودی دارد. از این میان، تقریبا 11 ورودی برای استخراج نمک از زیر زمین مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه ورودی ها برای ورود گردشگران داخلی و خارجی به داخل شهر که در قسمتی از معدن واقع شده است استفاده می گردد.

از این معدن سالیانه 325 هزار تن نمک استخراج می گردد.جالب ترین بنای شهر نمک، مسجدی است که از آجرهای نمکی ساخته شده و با لامپ های هالوژن تزئین شده است.

همچنین برای عبور آب از شهر نمکی راه آب هایی در نظر گرفته شده است که از به هم پیوستن آنها رودی به وجود می آید که از میانه شهر عبور می نماید و بعضی از گردشگران برای آب تنی از این آب که آب نمک است، استفاده می نمایند. قابل توجه است که آب مورد احتیاج این رودخانه از آب باران تأمین می گردد.

اقامت در شهر نمک به عنوان یک درمان طبیعی مورد توجه مردم است و پزشکانی در شهر نمک مستقر شده اند که خدمات لازم برای استفاده بهتر از شهر نمک را به مراجعان ارائه می نمایند. این شهر همچنین دارای یک مرکز پست، هتل، قطار و سایر مواردی است که یک شهر کوچک باید از آن برخوردار باشد.

منبع: لست سکند

به "گردش در شهر نمکی پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش در شهر نمکی پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید