چنارهای 400 ساله البرز ثبت ملی شدند

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، شهباز محمودی اضافه نمود: این آثار طبیعی شامل سه درخت چنار کهنسال در ساوجبلاغ و روستای سیاه کلاهان کرج است.

چنارهای 400 ساله البرز ثبت ملی شدند

به گفته معاون میراث فرهنگی این اداره کل دو درخت کهنسال چنار واقع در مسجد امیرالمومنین در روستای شلمزار ساوجبلاغ به ثبت ملی رسید. این دو درخت بین 400 تا 500 سال قدمت دارند.

محمودی ادامه داد: پرونده این دو درخت به علت همپوشانی داشتن با یکدیگر در قالب یک پرونده مطرح شد. قطر درخت اول 255 و دومی 242 سانتی متر و در کل وسعت تاج آن ها 438 متر مربع است.

او با بیان اینکه ثبت ملی این درختان کهنسال به دهیار و شورای روستا ابلاغ شد، اظهار کرد: به این صورت برای حفظ و نگهداری آن همیاری بیشتری صورت می گیرد. از طرف ما نیز پیشنهادات برای چگونگی محافظت از این درخت ها داده می گردد تا خطری متوجه آن ها نباشد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز اضافه نمود: درخت دیگر، چنار کهنسال روستای سیاه کلاهان در قسمت شمالی گوهردشت است که این درخت نیز در کنار مسجد سیاه کلاهان واقع شده و مردم اعتقاد معنوی خاصی به درخت دارند و دخیل هایی به آن بسته شده است.

محمودی ادامه داد: این درخت از چشمه بهرام بک آبیاری می گردد و قدمتی بین 350 تا 400 سال دارد. وسعت تاج آن نیز 170 متر مربع ارزیابی شده است.

به گفته او ارتفاع این درخت 20 متر، قطر کلی 1044 سانتی متر و قطر برابر سینه بزرگترین تنه فرعی هم 200 سانتی متر است.

محمودی با اشاره به اینکه با همکاری اهالی و شورای روستا و دهیار، اقدامات حفاظتی برای درخت صورت گرفته، توضیح داد: دهیاری همکاری خوبی برای حفظ و نگاهداشت این درخت دارد. در واقع وقتی یک اثر ثبت ملی می گردد همکاری تمام ادارات برای حفاظت از آن بیشتر می گردد و در نهایت می تواند موجب حفظ بهتر آن اثر باشد.

منبع: گردشبان

به "چنارهای 400 ساله البرز ثبت ملی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چنارهای 400 ساله البرز ثبت ملی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید