مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی مصر با نام دره پادشاهان شناخته می گردد

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی مصر با نام دره پادشاهان شناخته می گردد.

مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی مصر با نام دره پادشاهان شناخته می گردد

دره پادشاهان که در خارج از اقصر واقع شده است، به عنوان یک گورستان وسیع بیش از 60 مقبره متعلق به فرعون ها و اشراف زادگان پادشاهی نوین را در برگرفته است. از جمله اکتشافاتی که تا به امروز در دره پادشاهان اجرا شده است به کشف تالارهای توت عنخ آمون، ستی یکم و رامسس دوم میتوان اشاره نمود. مقبره همسران و بستگان فرعون ها نیز در مکان مشابهی ساخته شده اند که با نام دره ملکه ها شناخته می گردد.

تا به امروز 63 مقبره سنگی در این مکان شناسایی شده که در دو بخش دره شرقی و دره غربی واقع شده اند. دره پادشاهان با کشف مقبره توت عنخ آمون در سال 1922 به معروفیت رسید و از آن موقع تا به امروز به یکی از مکان های مهم برای مصر شناسان تبدیل شده است.

تاریخچه دره پادشاهان

پس از اتحاد مصر، تمدن مصر باستان وارد پادشاهی نوین شد. مصر در این دوره شاهد ثروت و پیشرفت چشمگیر بود. در همین دوره، فرعون ها خواهان مقبره های مجلل تری شدند تا نشان دهنده تاثیرگذاری آنها باشد. به این ترتیب شماری از فرعون ها نخستین مقبره ها را در دره پادشاهان بنا کردند.

دره پادشاهان در پشت تپه تبای واقع شده است و فرعون ها توانستند در این مکان سازه هایی را بنا نمایند که امکان نگهداری از اشیای مختلف برای زندگی پس از مرگ را داشته باشد. دور افتاده بودن این مکان نیز از مزایای آن محسوب میشد، چرا که در این شرایط حفاظت از مقبره ها در مقابل سارقان کار آسان تری بود.

طراحی داخلی مقبره ها

تمامی 63 مقبره ای که در این مکان شناسایی شده اند با کنده کاری درون تخته سنگ ساخته شده اند. هر یک از مقبره ها در مقدار ها و معماری متفاوتی ساخته شده اند.

در بعضی از مقبره ها بیش از 120 تالار وجود دارد، این درحالی است که بعضی از مقبره ها فقط یک تالار را در خود جای داده اند.

با این که دره پادشاهان در صدها سال پیش به وسیله سارقان غارت شده و بخش اعظمی از اشیای ارزشمند آنها از مقبره ها خارج شده است، اما طراحی داخلی آن همچنان بیانگر قدرت و تاثیرگذاری فرعون ها است.

بیشتر تالارهای تابوت با متن های باستانی و مذهبی مختلف تزئین شده اند، برای مثال روی دیوارهای بعضی از این مقبره ها صحنه هایی از کتاب دروازه ها، کتاب غارها و کتاب زمین نقش بسته است. هدف از این کار یاری کردن به فرد متوفی در سفر به سمت دنیا پس از مرگ بود.

مقبره های دره شرقی

دره شرقی مکانی است که بیشتر مقبره های دره پادشاهان در آن واقع شده است. بزرگترین مقبره این مکان به پسران رامسس دوم تعلق دارد. با اینکه فقط در بخشی از این مقبره کاوش انجام شده است، کارشناسان تخمین می زنند دست کم چهار نفر از حدودا 52 پسر رامسس دوم در این مکان دفن شده باشند.

در سال 2006 معین شد، مقبره پسران رامسس دوم 200 راهرو و تالار را شامل می گردد و پیچیده ترین بنای این محوطه محسوب می گردد. همانند سایر مقبره ها، این مقبره نیز هدف غارتگران قرار گرفته است.

با اینکه مقبره توت عنخ آمون به عنوان مشهورترین مقبره شناخته می گردد، اما در ابعاد بسیار کوچکی ساخته شده است. مصرشناسان معتقدند به علت مرگ زودهنگام این فرعون 18 یا 19 ساله، جسد او احتمالا به مقبره ای منتقل شده است که از قبل برنامه ریزی نشده بود. با این حال، این مقبره یکی از مهمترین اکتشافات در حوزه مصر شناسی است، چرا که در زمان کشف آن، مجموعه وسیعی از آثار تاریخی درون آن وجود داشت.

مقبره های دره غربی

تا به امروز فقط چهار مقبره در دره غربی شناسایی شده است، در نتیج گردشگران کمتر از این بخش از دره بازدید می نمایند.

مقبره آمنهوتپ سوم نه تنها جسد فرعون، بلکه دو تالار برای همسران این فرعون را نیز درخود جای داده است و از این نظر در مقایسه با دیگر مقبره ها، یک مقبره غیر معمول محسوب می گردد.

دره ملکه ها

در نزدیکی دره پادشاهان گورستانی برای همسران فرعون ها ساخته شده است که با نام دره ملکه ها شناخته می گردد. مقبره های این گورستان نیز همانند دره پادشاهان با حفاری در دل سنگ ساخته شده اند. در مجموع بیش از 100 مقبره در این مکان وجود دارد. مشهورترین این مقبره ها به ملکه نفرتاری همسر رامسس دوم تعلق دارد.

منبع: همگردی

به "مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی مصر با نام دره پادشاهان شناخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلل ترین مجموعه مقبره های سلطنتی مصر با نام دره پادشاهان شناخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید