خواب تلخ بعد از 12 سال اکران می گردد

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، خواب تلخ اولین فیلم سینمایی محسن امیریوسفی است که در سال 82 فراوری شد و به زودی بعد از گذشت 12 سال در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می گردد.

خواب تلخ بعد از 12 سال اکران می گردد

خواب تلخ داستان مرده شوری است که با مساله نزدیک شدن خودش به مرگ روبرو می گردد. این فیلم در جشنواره فجر سال 1382 پذیرفته نشد و اولین حضور بین المللی آن در بخش دو هفته با کارگردانان جشنواره کن 2004 بود و پس از نمایش در این بخش با نقدهای مثبتی از سوی منتقدین مجلات اسکرین، پوزیتیو، کایه دوسینما، لوموند و فیگارو روبرو شد.

دبورا یانگ منتقد ورایتی، خواب تلخ را اولین کمدی سیاه سینمای ایران دانست که برخلاف دیگر فیلم های ایرانی آن موقع، چهره ای طناز از مردم ایران نشان می دهد.

خواب تلخ در بخش دو هفته کارگردانان کن، جایزه نگاه جوان را دریافت کرد و در بخش اصلی این جشنواره، تقدیر ویژه بخش دوربین طلایی را گرفت.

پس از آن، فیلم محسن امیریوسفی در فستیوال تسالونیکی یونان به نمایش درآمد و برای اولین بار جایزه اسکندر طلایی را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و از همان جشنواره جایزه بهترین فیلم تماشاگران را هم از آن خود کرد.

جشنواره هایی چون ادینبورگ، لس آنجلس، ماردل پلاتا، ژنو، نانت، مونترال، شیکاگو و دوبی از جمله 45 فستیوال هایی هستند که این فیلم در آن ها به نمایش درآمد.

خواب تلخ پیش از جشنواره کن برای جشنواره فیلم فجر سال 82 ثبت نام کرد که هیات انتخاب جشنواره آن سال، فیلم را نپذیرفتند اما در ادامه موفقیت های جهانی و همچنین استقبال توسط منتقدین و مطبوعات داخلی، توسط علیرضا رضاداد رییس وقت بنیاد فارابی مورد تقدیر نهاده شد و برای حضور در جشنواره فجر سال 83 (بخش خارج از مسابقه) دعوت شد، که مورد استقبال نهاده شد.

عوامل فیلم خواب تلخ عبارتند از نویسنده، مجری طرح، طراح صحنه و لباس، تدوین و کارگردان: محسن امیریوسفی، مدیر فیلمبرداری: بایرام فضلی، طراحی و ترکیب صدا: محمدرضا دلپاک و حسین مهدوی، صدابردار: حسین قورچیان، دستیاران کارگردان: سهیل رحیمی، ابراهیم قپاندار، فراوری: امین طالبی، اکبر نجارپور و بازیگران: عباس اسفندیاری، یدالله انوری، دلبر قصری، محسن رحیمی.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خواب تلخ بعد از 12 سال اکران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب تلخ بعد از 12 سال اکران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید