انتشار جزئیاتی از گفت وگوی تلفنی ترامپ و زلنسکی

به گزارش وبلاگ گردشگر مدرن، کاخ سفید جزئیات تماس تلفنی دونالد ترامپ و همتای اوکراینی اش را منتشر کرد.

انتشار جزئیاتی از گفت وگوی تلفنی ترامپ و زلنسکی

بر اساس سند منتشر شده، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا 25 ژوئیه از ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خواسته تا درباره جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری که فرزندش برای یک شرکت گاز در اوکراین کار می نماید، تحقیق کند.

براساس گزارش بی بی سی، نگرانی درباره این تماس تلفنی اولین بار از سوی یک افشاگر در یک سازمان امنیتی آمریکا مطرح شد.

بعد از تعیین شدن بخشی از اتهامات و شکایات مطرح شده علیه رئیس جمهوری آمریکا، دموکرات ها ترامپ را متهم کردند که برای بی اعتبار کردن رقیب سیاسی خود به دنبال یاری کشورهای خارجی دیگر است.

ترامپ در ماه ژوئیه یاری های نظامی کشورش به اوکراین را تعلیق نموده اما تاکید دارد که قصد فشار بر دولت تازه اوکراین را نداشته است.

براساس قانون اساسی آمریکا، می توان رئیس جمهوری کشور را در صورت ارتکاب خیانت، رشوه یا جرایم کوچک یا بزرگ دیگر استیضاح کرد.

جزئیات منتشر شده از سوی کاخ سفید، یادداشت هایی از این گفت وگو است. این یادداشت ها توسط مقام های آمریکایی که به این تماس تلفنی گوش می دادند، نوشته شده است.

گزارش ها درباره این تماس تلفنی و درخواست ترامپ از همتای اوکراینی، باعث شده که دموکرات ها در کنگره آمریکا تحقیقات مقدماتی برای استیضاح ترامپ را در مجلس نمایندگان شروع نمایند.

دادستان خوب

براساس متن پیاده شده مکالمات دو رئیس جمهوری، ترامپ به همتای اوکراینی خود گفته است: شنیدم که دادستان خیلی خوبی داشتی و از کار برکنارش کردند. این واقعا بی انصافی است. مردم زیادی درباره این موضوع حرف می زنند، اینکه چطور دادستان خیلی خوب شما را زمین زدند و آدم های خیلی بدی در این کار دست داشتند.

ترامپ ادامه می دهد: موضوع دیگر این است که حرف های زیادی درباره نقش پسر بایدن مطرح است. اینکه بایدن تعقیب پرونده (مربوط به پسرش) را متوقف نموده و خیلی ها به دنبال این هستند که ته توی ماجرا را روشن نمایند. بنابراین هر کاری در این زمینه بتوانی برای دادستان کل ما بکنی عالی خواهد بود. بایدن دور افتاده بود و درباره اینکه چطور جریان قضایی را متوقف نموده پز می داد، بنابراین اگر یک نگاهی به ماجرا بندازی...به نظر من که خیلی وحشتناک است.

رئیس جمهوری اوکراین پاسخ داده: ما ترتیب این کار را می دهیم و روی تحقیقات این پرونده کار می کنیم.

زلنسکی در عین حال بابت اینکه در سفر پیشین خود به نیویورک در برج ترامپ اقامت داشته از رئیس جمهوری تشکر می نماید.

رئیس جمهوری آمریکا درعین حال در این تماس تلفنی از همتای اوکراینی اش می خواهد با ویلیام بار دادستان کل آمریکا و رودلف جولیانی، وکیل شخصی او در این زمینه همکاری کند.

روز چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا گفت، ترامپ از دادستان کشور نخواسته تحقیقی درباره بایدن انجام دهد و بار هم ارتباطی در این زمینه با اوکراین برقرار ننموده است.

بایدن و دادستان اخراجی

دونالد ترامپ و متحدان محافظه کار او بر این موضوع تمرکز نموده اند که جو بایدن در دوران معاونت ریاست جمهوری خود برای برکناری ویکتور شوکین لابی نموده است.

شوکین در دوران دادستانی خود تحقیقاتی را درباره شرکت گاز طبیعی بوریسما شروع نموده بود که هانتر بایدن، فرزند معاون وقت ریاست جمهوری در هیئت مدیره آن عضو بود.

با این همه بایدن تنها مقام غربی نبود که خواهان برکناری ویکتور شوکین شده بود و چشم پوشی های او در برخورد با فساد موضوع انتقاد بسیاری از مقامات غربی دیگر هم بود.

بایدن سال گذشته در یک مراسم گفته بود در زمان معاونت ریاست جمهوری خود اوکراین را تهدید نموده که اگر ویکتور شوکین را برکنار نکند یک میلیارد دلار یاری به این کشور را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

تا کنون هیچ مدرکی درباره غیرقانونی بودن کار بایدن به میان نیامده است.

جدول زمانی تحولات

18 ژوئیه: دونالد ترامپ به مشاوران خود در کاخ سفید دستور می دهد 400 میلیون دلار یاری نظامی به اوکراین را تعلیق نمایند.

25 ژوئیه: دونالد ترامپ نیم ساعت با همتای اوکراینی خود با تلفن گفت وگو می نماید.

9 سپتامبر: کنگره از شکایتی توسط یک افشاگر داخلی در یک سازمان امنیتی باخبر می گردد اما کاخ سفید مانع دسترسی کنگره به مدارک مربوط به این شکایت می گردد.

11 سپتامبر: پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا یاری نظامی به اوکراین را آزاد می نمایند.

23 سپتامبر: دونالد ترامپ اذعان می نماید که جلوی یاری های نظامی به اوکراین را گرفته اما می گوید دلیل آن نگرانی درباره فساد بوده است.

24 سپتامبر: دونالد ترامپ می گوید دلیل تعلیق یاری نظامی این بوده که کشورهای دیگر مجبور به پرداخت میزان بیشتری از یاری های نظامی به اوکراین شوند.

رئیس جمهوری آمریکا قول داده بود متن کامل، بدون سانسور و خارج شده از طبقه بندی محرمانه این گفت وگو منتشر خواهد شد.

با وجود این جزئیاتی که روز چهارشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد یادداشت هایی است که مقام های آمریکایی هنگام شنیدن این گفت وگو برداشته اند.

این تماس چند روز بعد از تعلیق یاری نظامی آمریکا به اوکراین انجام شد. با وجود این براساس یادداشت های منتشر شده از این تماس ترامپ درخصوص ارتباط یاری نظامی واشنگتن به انجام تحقیقات موردنظرش حرفی نمی زند. تنها قبل از فشار بر رئیس جمهوری اوکراین برای تحقیق درباره رقیب دموکراتش، بر اهمیت یاری مالی واشنگتن برای اوکراین تاکید می نماید.

ترامپ می گوید: یک چیز را مطمئنم، آمریکا برای اوکراین کارهای زیادی می نماید.

کراود استرایک

در یکی از بخش های به شدت سانسور شده متن منتشر شده، ترامپ به سرور و کراود استرایک اشاره می نماید. ترامپ از رئیس جمهوری اوکراین می خواهد به او لطفی بکند و می افزاید: می خواهم بدانم کل این ماجرای اوکراین و آنچه به کراود استرایک معروف شده به کجا کشید. فکر می کنم یکی از ثروتمندانتان درگیر این موضوع است. می گویند سرور در اوکراین است.

کراود استرایک یک شرکت امنیت سایبری است که کمیته ملی حزب دموکرات در سال 2016 استخدام کرد تا درباره هک شدن سرور ایمیل هایش تحقیق کند.

این هک به افشای ایمیل های زیادی منجر شد که در نهایت مایه شرمندگی کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون شد.

کراود استرایک در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که چند گروه هکر مظنون به ارتباط به دولت روسیه مسؤول این حمله سایبری بودند.

ترامپ قبلا این موضوع را مطرح نموده بود که چرا کمیته ملی حزب دموکرات به جای استخدام کراود استرایک سرور خود را به پلیس فدرال آمریکا تحویل نداده است.

رئیس جمهوری آمریکا در آوریل 2017 به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود، شنیده است صاحب کراود استرایک یک ثروتمند اوکراینی است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "انتشار جزئیاتی از گفت وگوی تلفنی ترامپ و زلنسکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار جزئیاتی از گفت وگوی تلفنی ترامپ و زلنسکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید